Parfémy obsahují tři základní složky: alkohol, destilovanou vodu a vonné oleje. Alkohol a destilovaná voda tvoří většinu parfému, za vůni však vděčíme esenciálním olejům, které zaujímají jeho menší část – od jednoho do čtyřiceti procent. A právě podíl vonných olejů značí koncentraci vůně. Čím je vyšší, tím intenzivnější se vůně jeví a může být i déle vnímána. Informaci o koncentraci vůně se dozvídáme již z názvu parfému: od poutavé Eau de Parfum Intense po lehkou Eau Fraîche.
Parfémáři dělí vůně do pěti kategorií, od nejvyšší po nejlehčí, a to právě v závislosti na koncentraci. Níže o nich prozradíme více a poradíme vám, kdy a jak je nejlépe používat.
Klasická, trvanlivá, všestranná: parfémová voda vykazuje podíl deseti až čtrnácti procent vonných olejů. Tuto koncentraci vůně nabízí většina výrobců. Přestože je slabší než Eau de Parfum Intense, ke zřetelnému vjemu stále dostačuje jen malé množství nanesené na pulzní body těla, kde pokožka vůni lépe přijme i uvolňuje. Zvláště v letních dnech stačí k dlouhodobému požitku jen pár kapek. V potaz berte i různé tóny vůně. Pokud je složení spíše teplé, jako například u pižmového parfému, raději s nošením počkejte na podzim a zimu, v létě vás může zaskočit svou intenzitou.
Tip: V chladných dnech si můžete dopřát aplikaci nejen na kůži, ale i na oblečení – to pak dokáže vonět i několik dní.
Intenzivní, poutavá, vzácná: Eau de Parfum Intense má nejvyšší koncentraci vonných olejů s podílem více než dvacet procent. Další názvy pro ni jsou Extrait de Parfum nebo Absolu de Parfum. Kvůli silné koncentraci jsou často k dostání bez rozprašovače a v malých lahvičkách – stačí totiž pár kapek za uši či na zápěstí a budete vonět dlouhé hodiny.
A pozor: Když je venku teplo, už tak velmi intenzivní aroma mnohonásobně zesílí a okolí jej vnímá i na několik metrů. Tento typ vůní je proto vhodný spíš pro chladné roční období nebo k večerním událostem. Vyzkoušejte například opulentní oudový parfém, který v zimě zahřeje svým dřevitým a smyslným charakterem.
Vhodná pro každodenní použití, nekomplikovaná, cenově vstřícná: toaletní voda je o něco lehčí než Eau de Parfum. Koncentrace vůně je snížena na šest až deset procent, což má vliv i na nižší cenu produktu: ve srovnání s alkoholem a destilovanou vodou jsou vonné oleje přece jen o dost dražší. Protože jsou toaletní vody o něco slabší a nevydrží tak dlouho, hodí se zejména pro každodenní život. Stačí dva až tři střiky a nenápadně vám zalichotí.
Tip: Našli jste novou parfémovou vodu, ale je pro vás příliš drahá? Chvíli počkejte, výrobci na trh často uvádějí stejnou vůni i v podobě levnější toaletky.
Svěží, lehká, krátkodobá: kolínská voda se díky nízké koncentraci vonných olejů (tři až pět procent) jeví jako vzdušná a lehká. Již několik hodin po nanesení vyprchá, což z ní dělá vhodného společníka pro teplé letní měsíce, ve kterých vás obklopí jemnou vůní a nádherně osvěží. Kolínská voda se používá častěji, obvykle je proto k dostání ve větších flakonech. Je to typ vůně, která patří hlavně vám: pro ostatní je patrná až v intimních chvílích, například při objímání. Pokud tedy hledáte jemnou vůni, kolínská voda je vhodnou volbou.
Prchavá, něžná, letní: žádná vůně není lehčí než Eau Fraîche, jejíž koncentrace je pouze jedno až tři procenta. Označuje se též jako Eau de Solide nebo Splash Cologne. Tento typ vůní zpravidla vychází v teplých měsících jako sezonní varianta intenzivní Eau de Parfum, jejímž dojmem na vás zapůsobí, načež se po chvíli zase vytratí. Na kůži vydrží jen něco přes hodinu, o něco déle voní na oblečení.
Tip: Eaux Fraîches jsou jemnější než jejich koncentrovanější příbuzné. Pohladí vás jen jemnou představou vůně a jeví se jako mimořádně přirozené.
Historie parfémů sahá daleko do minulosti. Již ve starém Egyptě jimi kněží vzdávali hold svým bohům a zahřátými vonnými směsmi plnili celé chrámové komplexy. Těmito prvními parfémy se potírali i samotní faraoni.
V 17. století došlo ve Francii k rozmachu obchodu s parfémy. Tehdy se totiž tělesná hygiena a očista vodou zavrhovala – společnost věřila, že se tak do těla dostávají škodlivé choroboplodné zárodky. Proto se zejména šlechta omývala parfémovou vodou, která zakryla tělesné pachy. Jelikož je však tato varianta poměrně drahá na výrobu, vyvinuli tehdejší parfémáři produkt s nižší koncentrací vonných olejů – toaletní vodu. Ta byla levnější, a tudíž dostupná i méně majetným.
Koncentrace Eau de Cologne pochází z 18. století. Jejím vynálezcem je Johann Maria Farina – ten chtěl vytvořit vůni, která připomene italské jarní ráno a svou svěžestí přebije všudypřítomný pach lidí, potu a odpadu. Místo těžkých květinových esencí, které byly do té doby běžné, použil Farina jiskřivé citrusové vůně bergamotu, limetky či pomela, a to v nízké koncentraci. Výtvor pojmenoval „Eau de Cologne“ podle Kolína nad Rýnem, města, které vnímal coby svůj domov. Postupně se však termín vžil coby označení pro vůně s určitou koncentrací esencí, bez ohledu na konkrétní složky.
Koncentrace vůní Eau de Parfum Intense a Eau Fraîche řeší opačné potřeby. Zatímco Eau de Parfum Intense voní obzvlášť intenzivně a otevírá tak celé světy vůní, Eau Fraîche obsahuje minimum vonných olejů. Je navržena jako osvěžující voda a dodává jen lehkou vůni.
Parfémová, nebo spíše toaletní voda? Zde se dozvíte význam běžných zkratek a odpovědi na nejčastější otázky týkající se koncentrace vůní.
→ Rozdíl spočívá v koncentraci vůně. Eau de Parfum s obsahem 10 až 14 procent vonných olejů je koncentrovanější než Eau de Toilette. Ta má koncentraci 6 až 10 %, a je tedy silnější než Eau de Cologne, která obsahuje pouze 3 až 5 procent esencí.
→ Eau de Parfum má vyšší koncentraci vonných olejů než Eau de Toilette, proto je považována za kvalitnější. Nabízí intenzivnější a déletrvající vůni.
→ Rozdíl v ceně mezi Eau de Parfum a Eau de Toilette je způsoben složením vůně. Eau de Parfum je koncentrovanější, obsahuje tedy více vzácných vonných olejů než toaletní voda, což ovlivňuje výslednou cenu.
→ Z hlediska výdrže vede parfémová voda. Díky vyšší koncentraci vůně vydrží ve srovnání s toaletní vodou podstatně déle.