„Páni, vaše pleť vypadá skvěle – i bez make-upu!“ Pokud tuto větu slýcháte často (i když na sobě máte make-up), udělali jste při jeho výběru a nanášení všechno správně. Protože dokonalý make-up by prostě neměl být vidět.
Jedním z důležitých kroků k dokonalému make-upu je používání podkladové báze. Díky ní make-up lépe sjednotí pleť, zmírní zarudnutí a rozjasní ji. Nejnovější generace podkladových bází dokáže téměř dokonale vyrovnat pokožku, obsahuje totiž pečovací složky, které mohou mít hydratační či antiagingové účinky.
Pokud je make-up perfektně přizpůsoben typu a barevném tónu pleti, může s ní takřka splynout. V případě, že je složení příliš suché nebo odstín make-upu příliš tmavý, náhle je váš vzhled nepřirozený a vy vypadáte, jako když máte nasazenou masku. Podobně může působit i příliš mnoho vrstev make-upu a nedostatečně rozetřené okraje v oblasti čelistí.
Zkrátka: Správně nanesený make-up váš vzhled vylepší, špatně nanesený degraduje.
Výběr make-upů je velmi široký. Abyste nemuseli zkoušet každý z nich, vybírejte podle jejich textury.
Zohlednit byste měli nejen typ své pleti, ale i roční období. Nepoužívejte stejný make-up po celý rok. V létě vám postačí lehký fluid, zatímco v zimě si pleť žádá hutnější texturu. Mnoho výrobců má ve svém portfoliu stejný druh make-upu v různých složeních i texturách.
Zde najdete přehled různých typů make-upů a informace o tom, na jaký typ pleti se hodí.
Kompaktní neboli tuhý make-up je vlastně lisovaný pudr. Tento pudr má většinou minerální základ, neobsahuje oleje a je nekomedogenní, takže je ideální na mastnou pleť. Skvěle kryje, a padne proto skvrnité pleti. Šikovné malé pouzdro se hravě vejde do kabelky a vy tak kdykoliv během dne můžete využít jeho pomoc. Vhodný na: mastnou pleť, normální pleť, smíšenou pleť, pleť se skvrnami.
Tekutý make-up je považován za nejlehčí typ krycích krémů. Podle svých potřeb si můžete vybrat make-up s větším či menším krytím, některé z nich jsou spíše jako fluidy. Jelikož tekutá textura zanechává mírný lesk, je vhodnější na suchou pleť. Vhodný na: suchou pleť, smíšenou pleť, normální pleť.
Takzvaný kamuflážní make-up je takový, který disponuje nejsilnějším krytím. Spolehlivě zakryje stopy po akné i jizvy. Vzhledem k vysoké pigmentaci se nedoporučuje ke každodennímu použití, jelikož může ucpávat póry. Vhodný na: pleť se skvrnami, pleť s jizvami, pleť se silnou pigmentací.
Make-up v houbičce je praktický pomocník, který je oblíbený hlavně v Asii. Jde o polštářek napuštěný krycím krémem a používá se stejně jako pudr. Make-up v polštářku je ideální na cesty, ale kvůli své tekuté textuře je vhodný spíše na sušší typy pleti. Vhodný na: normální pleť, smíšenou pleť, suchou pleť.
Stejně jako je pěnová textura lehká a nadýchaná, je i její krytí poměrně lehké. Pokud je vaše pleť přirozeně bezchybná, pěnový make-up pro vás může být tím pravým. Krycí pěna nedokáže patřičně zakrýt nedokonalosti pleti. Vhodný na: normální pleť, smíšenou pleť, suchou pleť.
Krémový make-up je hutnější než ten tekutý a má i vyšší krytí. Dokáže vyrovnat odstíny pleti a spolehlivě zakrýt zarudnutí, hyperpigmentaci a skvrny. Do této kategorie patří také BB a CC krémy, které dokážou pleť zároveň vyživit nebo podpořit UV ochranu. Vhodný na: normální pleť, smíšenou pleť, suchou pleť, mastnou pleť, pleť se skvrnami.
Make-up v tyčince se řadí mezi nejpraktičtější formy krycích bází, je vhodný nejen na cesty, ale i do každé kabelky. Make-up v tyčince můžete použít jak plošně, tak i lokálně jako korektor. Vhodný na: všechny typy pleti.
Tip: Pokud patříte mezi majitele velmi mastné pleti, ujistěte se, že je váš make-up označen jako „matovací“. Některé tekuté a krémové produkty totiž obsahují i speciální pečovací složky, které jsou schopny absorbovat přebytečný maz a zabraňují tak nevzhlednému lesku. Aktivní složky jako perlit, kaolin nebo mastek mají extra matovací účinky.
Abyste našli správný odstín make-upu pro svou pleť, měli byste si krycí bázi vyzkoušet na denním světle, protože umělé osvětlení zkresluje. Pro vyzkoušení naneste trochu make-upu pod bradu či na krk. V případě, že tam vypadá nepřirozeně, zvolte jiný odstín.
Tip: Vždy vyzkoušejte tři různé odstíny, abyste co nejrychleji získali ten správný. Žádný odstín nesedí? U tekutých krycích bází si můžete pořídit dva odstíny a před nanesením je smíchat na hřbetu ruky. Učiňte tak ale pouze za předpokladu, že se jedná o výrobky od stejného výrobce.
Konečně jste našli správný make-up, ale teď byste ho také rádi uměli dokonale nanést? Na výběr máte širokou škálu pomůcek. Záleží na tom, aby se vám s nástrojem dobře manipulovalo a aby si dobře rozuměl s texturou make-upu.
Pro nanášení make-upu máte k dispozici následující nástroje:
Pro nanášení krémového či tekutého make-upu jsou určeny hned tři druhy štětců. Ty seženete se syntetickými nebo s přírodními štětinami.
Plochý štětec: Klasický štětec, který má plochý nebo kulatý tvar, má husté štětiny, které jsou obvykle dvoubarevné a směrem ke špičce tmavnou. Pomocí tohoto štětce krycí bázi nanášejte malými pohyby od středu obličeje ven až do ztracena.
Štětec kabuki: Široký štětec s krátkou rukojetí původem z Japonska má velmi pevně svázané štětiny. Jeho „pracovní plocha“ je poměrně široká a ideální k nanášení pudrových textur – ať už sypkých, nebo lisovaných. Poradí si i s texturami tekutými.
Stippling brush: Měkký štětec, který je tvořen krátkými i dlouhými štětinami a dokáže nanášet tekutý i krémový make-up zcela beze šmouh.ouh.
Za pomoci pěnové houbičky se dobře nanášejí tuhé a krémově-pudrové textury. Pěnové houbičky pořídíte buď samostatně, nebo po více kusech v balení. Většinou mají tvar klínu, což je ideální k nanášení tekutých, krémových i kamuflážních krycích bází. Nedělejte tahy, ale vklepávejte produkt od středu obličeje směrem ven až do ztracena.
Houbička ve tvaru kapky neboli blender se dobře drží v ruce a její špička snadno dosáhne pod vnitřní koutek oka i do dalších záhybů na obličeji. Blender se používá pro aplikaci tekutého a krémového podkladu ve vrstvách. Před použitím houbičku namočte a vyždímejte, zabráníte jí, aby do sebe vsákla příliš mnoho make-upu. Nedělejte tahy, ale vklepávejte přípravek od středu obličeje směrem ven až do ztracena.
Prsty: Krémovou a tekutou krycí bázi můžete nanášet konečky prstů bez dalších nástrojů. Textura se vlivem tělesného tepla zahřeje, a tak lépe splyne s pokožkou. Prsty můžete nanášet různými směry a technikami. Roztírejte v kruzích, vklepávejte či jemně roztírejte od středu obličeje směrem ven.
Tip: Každý týden své kosmetické nástroje vyčistěte jemným šamponem nebo speciálním prostředkem na čištění štětců a houbiček. Pokud tak neučiníte, v pomůckách se nahromadí přílišné množství zbytků make-upu a nečistot, což je ideální živnou půdou pro bakterie. Houbičky by se měly po třech až šesti měsících vyměnit.
Jakmile bude vaše pleť náležitě připravena, můžete začít s nanášením make-upu. Náš průvodce vám krok za krokem ukáže, jak na to.
1. Nanášejte na denním světle
Než se pustíte do líčení, najděte si místo u okna. Denní světlo by mělo na váš obličej dopadat ideálně zepředu a osvětlovat všechny jeho části. Díky tomu později snadno rozpoznáte, zda jste make-up nanesli rovnoměrně a pečlivě ho rozetřete.
2. Aplikujte podkladovou bázi
Používáte-li tekutý či krémový make-up, naneste si malé množství na hřbet ruky a namočte do něj štětec nebo houbičku. Můžete zde také smíchat dva odstíny krycí báze (stejného produktu!). Začněte jen s trochou make-upu a naneste ho na nos. Pomalu postupujte směrem ven. Zatímco štětcem krycí bázi roztíráte, houbičkou byste ji měli pouze vklepávat. V případě, že si vystačíte s prsty, můžete make-up nejdříve krátce zahřát v dlani a poté krátkými tahy rozetřít. Nanášet lze i krouživými pohyby, jaké používáte při mazání pleti denním krémem, nebo můžete make-up vklepávat.
3. Roztírejte do ztracena
Dbejte na důkladné rozetření podkladu u linie vlasů, uší a čelisti. Vždy zkontrolujte, zda je make-up rozetřen do ztracena a nevytváří nepřirozené přechody či okraje.
4. Pracujte ve vrstvách
Stále vám váš make-up nepřipadá dostatečně krycí? Pak naneste další vrstvu. Obzvláště pomocí blenderu lze dokonale vrstvit. Ale pozor: příliš mnoho krycí báze může pleť připravit o přirozený lesk a svěžest, proto je důležité najít správnou dávku make-upu. Jakmile použijete příliš mnoho krycí báze, přebytečný produkt setřete čistou houbičkou.
5. Naneste korektor
Nanesete-li korektor až po aplikaci make-upu, můžete se tak vyhnout použití přílišného množství. Je to z toho důvodu, že krycí báze vám nedokonalosti už zčásti překryla. Korektor vždy volte o jeden až dva odstíny světlejší, než je make-up, a používejte ho pouze na korekci tmavých míst na obličeji. K jeho důkladnému rozetření můžete použít houbičku ve tvaru kapky či štětec na korektor.
6. Make-up zafixujte
Abyste zabránili předčasnému rozmazání make-upu a lesku, prodlužte jeho výdrž fixačním sprejem na make-up nebo trochou sypkého pudru. Při použití spreje dbejte na to, abyste ho drželi cca 20 cm od obličeje.