Ke každému nákupu vzorek zdarma     Doprava zdarma 699 Kč     Doručení za 1 až 2 pracovní dny

Určení tónu pleti

Najděte svůj dokonalý odstín make-upu
Chcete najít make-up, který vám dokonale padne? Není to věc jednoduchá, paleta krycích bází je obrovská. Při výběru hraje hlavní roli váš (pod)tón pleti. Poradíme vám, jak správně určit tón a podtón vaší pokožky, díky čemuž si snáz vyberete vhodný make-up.

Stručně a jasně aneb nejdůležitější fakta o určování tónu pleti

  • Tón pleti popisuje, jak světlá či tmavá je vaše pleť.
  • Podtón pleti je buď teplý, neutrální, nebo studený.
  • Odstín make-upu se vybírá podle tónu i podtónu pleti.
  • Svůj podtón určíte jednoduše tak, že se podíváte na žilky na ruce či přiložíte k obličeji bílý list.

Rozeznejte svůj odstín pleti aneb aby vám make-up perfektně sedl

Výběr krycí báze definují dvě specifika: tón a podtón pleti.

Nejdříve určete tón pleti. Ten udává, v jakém odstínu se nachází barva vaší pleti na spektru od velmi světlé po tmavou. U různých značek se stejné odstíny mohou lišit názvem. Někdy se používají pojmy jako „sand“, „shell“ a „cocoa“, abyste si při výběru produktu uměli lépe představit jeho odstín. Některé značky užívají pouze čísla, která vám moc nenapovědí. V takovém případě využijte jejich vzorník nebo požádejte o pomoc personál dané parfumerie.

Tón vaší pleti se v průběhu sezón samozřejmě mění – v létě je většina lidí o něco tmavší než v zimě. Z tohoto důvodu je vhodné investovat minimálně do dvou barevných verzí make-upu, které lze navzájem podle potřeby míchat.

URČENÍ PODTÓNU PLETI VE TŘECH KROCÍCH

Nyní, když už jste zvládli určit svůj odstín pleti, přichází na řadu podtón. I když se tón v průběhu roku mění, podtón zůstává stejný. Prosvítá nejsvrchnějšími vrstvami vaší pleti a může být buď studený, neutrální, nebo teplý. Vysvětlíme vám, jak podtón pleti definovat ve třech jednoduchých krocích.

1. krok: Jděte ven, a to nejlépe v poledne za slunného dne. Pokud vám počasí nehraje do karet, pomůže vám lampička s denním osvětlením. Žárovky produkující teplé světlo zkreslují a vaše pleť se pak může zdát tmavší, než ve skutečnosti je.

2. krok: Podívejte se zblízka na hřbet ruky nebo zápěstí. Na těchto místech mohou být vidět jemné žilky, které mají různí lidé jinak barevné. Mohou být světle zelené, fialové a modré. Zapamatujte si jejich barvu.

3. krok: Nyní použijte list bílého papíru a zrcadlo. List držte ve svislé poloze a zakryjte si jím ústa a spodní část nosu tak, abyste v zrcadle viděli pouze horní polovinu obličeje (tj. kořen nosu, oči a čelo). Podívejte se do zrcadla. Které barvy vaší pleti vynikají v kontrastu s bílým papírem? Vaše pleť může mít buď zlatavý nádech, nebo se může zdát být narůžovělá. Zapamatujte si barvy, které jste viděli.

Teď už znáte podtón své pleti, které vám pomohou najít perfektně padnoucí make-up.

Co přesně říká barva vašich žilek a dominantní odstíny vaší pleti?

  • Teplý podtón pleti: Váš podtón pleti je teplý, pokud jsou vaše žíly světle či olivově zelené a v obličeji jste zaznamenali zlatavý a broskvový odstín.
  • Neutrální podtón pleti: Jestliže jsou vaše žilky barvy, kterou nelze přesně zařadit (například světle zelené s lehce namodralým nádechem) a nedokážete přesně definovat odstíny ve vaší tváři (chvilku se zdála být narůžovělá, vzápětí zase broskvová), pak je váš podtón pleti neutrální.
  • Studený podtón pleti: Vaše žilky jsou namodralé, modré, světle fialové a v kontrastu s bílým papírem ve vašem obličeji vystupuje růžový nebo namodralý odstín? Potom je váš podtón pleti studený.

Jak najít podkladovou bázi se správným podtónem?

Jakmile znáte svůj podtón, můžete se posunout o krok blíže k vašemu novému oblíbenému make-upu, který vám dokonale sedne. Mnoho krycích bází totiž kromě popisku s informací o tónu pleti obsahují i údaje o podtónu. Jsou označeny například písmeny „W“ (warm = angl. teplý), „N“ (neutral = angl. neutrální) a „C“ (cold = angl. studený). Některé produkty jsou navíc charakterizovány dodatečným pojmenováním odstínu, například „zlatý“, „žlutý“ nebo „růžový“.

Záleží i na technice nanášení

Příliš světlý make-up způsobí, že váš obličej bude vypadat popelavě. Tmavý zase vytvoří iluzi, že máte masku. Tyto efekty ještě zesílíte, když make-up nanesete pouze na obličej a zapomenete na krk. Chcete-li dosáhnout rovnoměrného výsledku, roztírejte krycí bázi krouživými pohyby či vklepáváním i na krk a dekolt do ztracena. Nejlepším nástrojem k aplikaci make-upu je houbička, štětec, ale i vlastní prsty.

Zlaté pravidlo aneb aby korektor odpovídal tónu vaší pleti

Aby vám korektor barevně vyhovoval, dodržujte při jeho výběru následující pravidlo: korektor, který se používá pod oči, by měl být o jeden až dva odstíny světlejší než váš make-up. Ten totiž dokáže zesvětlit kruhy pod očima, a tím vykouzlí svěží vzhled.