Peeling nepatří mezi kosmetiku určenou ke každodennímu používání. Jde o hloubkovou péči, která zbavuje pleť odumřelých částic a je pomocníkem při léčbě akné. Avšak není peeling jako peeling, proto je třeba přesně vědět, jak jednotlivé druhy fungují a kdy je používat.
Když se řekne peeling, většinou si asi vybavíte gel s jemnými částicemi, které „obrušují" pleť. To je sice správná představa, ale pojem peeling toho v sobě skrývá mnohem víc. Peeling pleti je často označován také jako exfoliace pleti a místo peelingu vám někdo doporučí exfoliant. Nenechte se zmást, oba pojmy znamenají to samé.
Mechanický peeling
Již zmíněný gel s abrazivními částicemi je tzv. mechanický peeling. Funguje na bázi mechanického odstraňování odumřelých kožních buněk. Tím do hloubky čistí pleť a zbavuje ji nečistot a černých teček. Zároveň pleť vyhlazuje a zjemňuje. Kromě obličeje se používá i na zbytek těla, pomáhá například při odstranění ztvrdlé kůže na patách či loktech. Abrazivní částice jsou nejčastěji přírodního původu, například káva, sůl nebo cukr.
Chemický peeling
Cíl chemického peelingu je stejný jako u mechanického: odstranit vrstvu starých kožních buněk. Rozdíl je ale v postupu. V chemickém peelingu na žádné částečky nenarazíte. Funkčními látkami jsou ovocné AHA a BHA kyseliny, které pronikají do hloubky pokožky, kde podporují proces regenerace. Na povrchu kůže sice může chemický peeling působit šetrněji, ale proces exfoliace je agresivní. Hlavními účinky chemických exfoliantů jsou regenerace a omlazení pleti, stahování rozšířených pórů, zlepšení textury pleti, redukce jemných vrásek, akné a pigmentových skvrn.
Enzymatický peeling
Tento jemný obličejový peeling je vhodný především pro citlivou a suchou pleť. Enzymatický peeling obsahuje enzymy z ovoce (ananas nebo papája) a podporuje přirozený proces exfoliace. Působí na povrchu pokožky, kde rozkládá bílkoviny, které drží odumřelé kožní buňky pohromadě. Je vhodný na léčbu akné a drobných jizev, zmírňuje příznaky suché pleti a sjednocuje její barvu. Výsledky enzymatického peelingu přichází postupněji a mírněji než u jiných druhů exfoliace.
Pleťový peeling se doporučuje všem, je ale důležité dodržovat frekvenci užívání uvedenou na produktu. Přílišná exfoliace může být pro pleť naopak škodlivá a poškodit přirozené procesy kůže. Enzymatický peeling je vhodný pro citlivou a suchou pokožku a zralou pleť. Chemický peeling je mnohem agresivnější, a proto se naopak pro citlivou a suchou pokožku nedoporučuje. Nejlépe pomůže mastné pleti a při akutních potížích s akné. Pro mastnou a smíšenou pokožku se doporučuje mechanický peeling. U toho je však většinou typ pleti specifikovaný na obalu.
Dopřejte své pleti hloubkovou péči jako od kosmetičky. Peelingy všech druhů najdete v parfumeriích Douglas a na Douglas.cz.