Tělu vlastní látka karnosin se skládá ze dvou aminokyselin (alaninu a lysinu), a jedná se tedy o takzvaný dipeptid. Karnosin je látka rozpustná ve vodě a plní v těle důležité úkoly. Působí například antioxidačně proti oxidativnímu stresu, který vzniká přirozeně v rámci fyziologických metabolických reakcí [1,2]. Karnosin tak chrání buňky před trvalým poškozením a zničením oxidačními vlivy. Karnosin se vyskytuje v celém těle, zvlášť vysoká je jeho koncentrace ve svalstvu a v mozku.
S věkem koncentrace karnosinu výrazně klesá. Za určitých okolností tak může mít smysl cílené dodání karnosinu prostřednictvím pleti – například ve formě pečujících produktů s jeho obsahem.
V těle se karnosin podílí mimo jiné na procesech, které přispívají k prodloužení délky života buněk. Proto se již na konci 80. let předpokládalo, že karnosin je látka zabraňující, resp. zpomalující stárnutí. I když přesné mechanismy ještě nejsou zcela vyjasněné, studie odkazují na to, že karnosin má při lokálním použití (nanesení na pokožku) pozitivní účinky.
Zvyšuje obsah vlhkosti v pleti a zmírňuje tak její suchost. Celkově přitom dochází k vyhlazení a uklidnění pleti. Navíc údajně zlepšuje hojení ran a pozitivně ovlivňuje růst a vývoj určitých kožních buněk u zralé pleti. Pleť může také využívat antioxidační účinky karnosinu – neutralizuje totiž oxidativní stres, a chrání tak tkáně a buněčné struktury před trvalým poškozením. Kromě toho je karnosin schopen vázat určité ionty kovů (chelatace), které by jinak brzdily důležité metabolické procesy kůže.
Další účinek se týká brzdění takzvané „glykace“. Prokázalo se, že krém obohacený karnosinem výrazně snižuje glykaci kožních buněk, a může tak přispívat ke zpomalování procesů stárnutí [3].
Glykací rozumíme „zcukernatění“ bílkovin nebo DNA. Určité sloučeniny cukru přitom ulpívají na různých částech buněk a dochází ke vzniku „konečných produktů pokročilé glykace“ („advanced glycation end products“, AGEs). To je důležité proto, že struktury kožních buněk s AGEs vykazují zrychlené stárnutí. Pokud se ulpívání AGEs zamezí, zvýší to obecně dobrý stav buněk, které zůstanou déle zdravé a tak rychle nestárnou [4].
Karnosin je relativně malá látka, což výrazně usnadňuje jeho proniknutí do kůže. To lze ještě zvýšit, pokud se karnosin zkombinuje s látkami, které zvyšují prostupnost kůže (látky podporující propustnost, např. alkohol nebo propylenglykol). Ve vodě rozpustná molekula tak může snadněji překonat kožní membránu, která je vlastně vodoodpudivá.
Protože v případě karnosinu se jedná o tělu vlastní látku, je obecně velmi dobře snášený a senzibilizace nebo podráždění nejsou známa. Navíc se karnosin používá v relativně nízké koncentraci 0,1–1 %. Přesto je nutno případné účinky, ať už pozitivní či negativní, vždy vnímat v kontextu celkového složení příslušného pečujícího produktu. Pro účinek není většinou rozhodující látka samotná, ale promyšlená kombinace s dalšími pečujícími látkami, jako je vitamín E, panthenol nebo glycerin.
Karnosin je tělu vlastní sloučenina, a její iritační potenciál je tak mimořádně nízký. Proto je dobře tolerován pokožkou v nejrůznějším stavu – normální, ale i suchou, podrážděnou nebo citlivou. Protože s věkem neustále klesá množství karnosinu v těle, přinášejí produkty s jeho obsahem užitek především zralejší pleti. Karnosin se v pleti sice velmi rychle rozloží na jednotlivé složky, při pravidelném používání však dokáže vytvořit v pleti určitou účinnou hladinu.
„Kdo porozumí tomu, jak kosmetické složky působí, je na dobré cestě k účinné péči o pleť,“ říká dr. Sarah Schunterová. Vystudovaná biochemička rozkrývá s nadšením seznamy složek u produktů pro péči o pleť, které často vypadají jako šifra. Vysvětlí vám, jaké látky se za tajemnými názvy skrývají a jaké jsou jejich účinky. Je přesvědčena o tom, že díky těmto znalostem lze stanovit správnou péči pro každý typ i stav pleti.
Použitá literatura
[1] Babizhayev,
Skin Antioxidant activity of L-carnosine, a natural histidine-containing dipeptide in crystalline lens.
J Cosmet Dermatol. Biochim Biophys Acta. 1989 Aug 22;1004(3):363-71.
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2758030)
[2] Boldyrev et al.,
The antioxidative properties of carnosine, a natural histidine containing dipeptide.
Biochem. Int. 1987, 15, 1105–1113.
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3326603)
[3] Narda et al.,
Novel Facial Cream Containing Carnosine Inhibits Formation of Advanced Glycation End-Products in Human Skin.
Skin Pharmacol Physiol. 2018;31(6):324-331.
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30199874)
[4] Hipkiss et al.,
Carnosine and the processes of ageing.
Maturitas. 2016 Nov;93:28-33.
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27344459)