Hyaluron – nebo také kyselina hyaluronová – je látka přírodního původu a základní složka vaziva. Při podrobném pohledu se u kyseliny hyaluronové jedná o řetězec cukerných jednotek se speciálními chemickými vlastnostmi. Jednou z nich je schopnost nasávat a vázat vodu. Výsledná látka podobná želé slouží jako určitý druh maziva například v kloubech, ale dodává také projasněný, elastický a hladký vzhled pokožce.
I přesto, že název této látky obsahuje slovo „kyselina“, není třeba si při používání séra s kyselinou hyaluronovou dělat starosti s vedlejšími účinky. Naopak – protože kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, je riziko alergií, podráždění nebo senzibilizací extrémně nízké. Přídomek v názvu je totiž skutečně jen částí chemického názvosloví – ne všechno, co se jmenuje kyselina, musí nutně mít dráždivý a leptavý účinek.
Kyselina hyaluronová je sice přirozeně se vyskytující látka, ale její výroba probíhá biotechnologicky s pomocí určitých mikroorganismů. Přitom se získává vysoce čistá kyselina hyaluronová, která se díky svým pečujícím vlastnostem používá v oblasti dermatokosmetiky:
Chceme-li zjistit, zda produkt obsahuje kyselinu hyaluronovou, postačí pohled do seznamu složek: v něm by mělo stát Sodium Hyaluronate. Co však tento údaj neprozrazuje, je to, jakou formu kyseliny hyaluronové výrobek obsahuje. Podle délky propojených cukerných jednotek se totiž rozlišuje mezi vysoce molekulární a nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou.
Jako měrná jednotka pro molekulární hmotnost neslouží v chemii gramy nebo kilogramy, ale jednotka dalton, resp. kilodalton (kDa). Vysoce molekulární kyselina hyaluronová „váží“ 1500 kDa a více.
Kyselina hyaluronová s takto vysokou molekulární hmotností nepronikne do pleti, ale vytvoří na ní propustný film. Tento film je také důvodem pro viditelný okamžitý účinek, který vyhlazuje jemné linie a vrásky. Další výhodou tohoto filmu je jeho ochranný účinek: pleť je chráněna před škodlivinami a dochází ke zmírnění podráždění. Celkově účinkuje však tento druh kyseliny hyaluronové jen tak dlouho, dokud zůstává na pokožce. Když se produkt smyje, je pryč i jeho účinek.
Oproti vysoce molekulární kyselině hyaluronové má nízkomolekulární kyselina hyaluronová kratší řetězec a tedy i nižší molekulární hmotnost (nižší než 50 kDa). Přesto ani tento druh kyseliny hyaluronové nepronikne trvale a v plném rozsahu do pleti, protože na to je struktura jeho molekul stále ještě příliš objemná. I přesto však má – tak jako vysoce molekulární kyselina hyaluronová – pozitivní účinky na pleť a navíc působí antioxidačně. Výzkumy vycházejí z toho, že do pleti může skutečně proniknout jen velmi nízkomolekulární kyselina hyaluronová – s malým množstvím cukerných jednotek (kyselina oligo hyaluronová).
Ať už se jedná o kyselinu hyaluronovou s krátkým nebo s dlouhým řetězcem, aby se vyčerpalo úplné spektrum jejích účinků, je třeba kombinovat pečující produkty s obsahem různých forem a délek kyseliny hyaluronové v dostatečné koncentraci. Především hyaluronové boostery, séra, ampulky nebo vyplňovače vrásek často obsahují vysokou koncentraci kyseliny hyaluronové.
Kromě vhodných produktů je rozhodující i způsob použití. V ideálním případě naneste po produktech s vysoce koncentrovanou kyselinou hyaluronovou hydratační péči. Pokud totiž kyselina hyaluronová nezíská vodu prostřednictvím pečujících produktů nebo z vlhkosti vzduchu, odebere jednoduše vlhkost z pleti. Následkem jsou pocity napětí. Velmi problematická je tato situace v případě, že kožní bariéra je již narušená. Velmi suchá a citlivá pleť nebo pleť se sklonem k akné tak často velmi rychle ztrácí vlhkost. Krémy a hydratační přípravky s kyselinou hyaluronovou mají však zpravidla takové složení, že obsahují i další hydratační látky a poskytnou tak pleti dostatek vody. Obsažené množství kyseliny hyaluronové navíc už dávno není tak vysoké.
Tip: používání produktů s velkým množstvím kyseliny hyaluronové má smysl především ráno – pleť bude ihned vypadat svěže a vypnutě.
Večerní použití samozřejmě není chybou, ale primární účinek kyseliny hyaluronové zde rychle zmizí. Navíc můžete při večerní rutině s ohledem na vlhkost dosáhnout lepších a dlouhodobějších účinků pomocí jiných pečujících látek, které přes den nejsou zrovna praktické (oleje, hydratační přípravky s obsahem mastných kyselin atd.).
„Kdo porozumí tomu, jak kosmetické složky působí, je na dobré cestě k účinné péči o pleť,“ říká dr. Sarah Schunterová. Vystudovaná biochemička rozkrývá s nadšením seznamy složek u produktů pro péči o pleť, které často vypadají jako šifra. Vysvětlí vám, jaké látky se za tajemnými názvy skrývají a jaké jsou jejich účinky. Je přesvědčena o tom, že díky těmto znalostem lze stanovit správnou péči pro každý typ i stav pleti.
Použitá literatura
Pavicic T. et al.,
Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment.
J Drugs Dermatol. 2011 Sep;10(9):990-1000.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22052267
Poetschke J. et al.,
Anti-wrinkle creams with hyaluronic acid: how effective are they?
MMW Fortschr Med. 2016 May 25;158 Suppl 4:1-6.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27221554
Ke C. et al.,
Antioxidant activity of low molecular weight hyaluronic acid.
Food Chem Toxicol. 2011 Oct;49(10):2670-5.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21787831