Vitamín C je nepostradatelný pro metabolismus kolagenů naší pleti. Podílí se totiž výrazně na reakci, která je potřeba pro produkci kolagenu. Bez kolagenu vypadá pleť mdle, ztrácí pružnost a podpůrnou funkci. Vitamín C však působí nejen nepřímo, je také jedním z nejdůležitějších antioxidantů.
Antioxidanty zachycují volné radikály, které vznikají v důsledku UV záření, stresu nebo znečištění životního prostředí. Tyto volné radikály nejsou nic jiného než velmi reaktivní sloučeniny kyslíku, které napadají struktury v pleti a mohou je trvale poškozovat. V této souvislosti se hovoří také o oxidativním poškození – ta často nelze zpozorovat hned, ale až s časovým zpožděním – pleť působí bledě, ztrácí pružnost, tvoří se pigmentové skvrny a vrásky. Péče o pleť s účinnými antioxidanty tedy působí proti stárnutí a je vhodná i jako preventivní opatření. Vitamín C nebojuje jen jako antioxidant proti volným radikálům, dokáže také „recyklovat“ jiné antioxidanty. Týká se to například vitamínu E, neboť ten ztrácí účinnost, jakmile zachytí volný radikál. Pod vlivem vitamínu C jej však lze znovu uvést do antioxidačního stavu a opět se může „vydat na lov radikálů“.
Denní potřeba vitamínu C je podle DGE (Německá společnost pro výživu) u dospělých osob 90–110 mg na den, kuřáci potřebují o něco více, asi 150 mg. Toto množství vitamínu C lze velmi snadno přijímat v potravě – postačí k tomu již 2 kusy čerstvého ovoce nebo zeleniny. Dodatečná suplementace vitamínem C nad rámec denní potřeby navíc nepřináší žádný další užitek. Protože vitamín C je rozpustný ve vodě, veškerý jeho nadbytek se jednoduše vyloučí močí.
Ačkoli se přebytečný vitamín C z těla vylučuje, speciální obohacení vitamínem C prostřednictvím péče o pleť může být velmi užitečné. Jako nejmenší ze všech vitamínů pronikne vitamín C snadno do pokožky. Jakmile se tam dostane, uloží se, chová se velmi stabilně a nelze jej odstranit ani drhnutím nebo mytím.
Díky svým vlastnostem je vitamín C – i na základě solidních studií – jednou z nejzajímavějších složek účinných produktů péče o pleť. K použití v péči o pleť se používá synteticky vyrobený vitamín C. Ten svým účinkem nijak nezaostává za přirozeně se vyskytujícím vitamínem C, protože z chemického hlediska se jedná o tutéž molekulu.
Nejlepší účinnost mají výrobky obsahující vitamín C s kyselým pH a s koncentrací vitamínu C vyšší než cca 5 %. Nižší hodnota pH (cca 3,5) zaručí, že vitamín C bude v přípravku obsažen ve své aktivní účinné formě. Tyto produkty mají často podobu vodnatých sér a přinášejí s sebou také dva negativní důsledky: za prvé takto nízké hodnoty pH netolerují všechny typy pleti – následkem může být podráždění, pálení nebo začervenání. Za druhé je vitamín C ve své čisté formě (INCI: Ascorbic Acid), rozpuštěný ve vodě, velmi nestabilní vůči vzduchu a světlu. Trvanlivost takových výrobků je proto většinou omezena na několik měsíců.
Z těchto důvodů se vitamín C v produktech pro péči o pleť často používá v modifikované formě. Tyto deriváty vitamínu C jsou stabilní a mají navíc tu výhodu, že nemusí být na rozdíl od čistého vitamínu C přidávány do produktu s kyselým pH. Nemají sice tak silný účinek, ale pleť je výrazně lépe snáší. Při přiměřené koncentraci a pravidelném používání, například v pleťovém krému, však mají i deriváty vitamínu C pozitivní účinek na stav pleti.
Vitamín C se hodí především k použití v sérech, denních a opalovacích krémech. Především přes den potřebuje pleť antioxidační ochranu, aby se mohla chránit před poškozením způsobeným UV zářením. V kombinaci s vhodným opalovacím výrobkem tak lze výrazně zpomalit stárnutí pokožky a pleť vypadá déle mladá a svěží.
Ale i ten, kdo již musí bojovat s poškozením způsobeným slunečním zářením (např. vráskami či hyperpigmentací), může používáním produktů s obsahem vitamínu C podpořit zpevnění pleti a dosáhnout jejího rovnoměrnějšího tónu. Nejen protizánětlivé účinky a podpora hojení ran dělá z vitamínu C mocnou složku v případě akné a zánětlivých pupínků.
Vitamín C se tak hodí pro péči o každý typ pleti. Pouze osoby s citlivou nebo podrážděnou pletí by si měly dát pozor a používat produkty s deriváty vitamínu C, které pokožka dobře snáší.
Ten, komu se někdy v létě při opalování dostala na kůži citronová šťáva a on ji důkladně neodstranil, si možná vzpomene, jak pokožka zareagovala – důsledkem mohou být pomalu mizící skvrny, začervenání nebo narušení pigmentu. To přineslo vitamínu C neprávem pověst, že způsobuje pigmentové nebo stařecké skvrny. Avšak v případě vylité citronové šťávy není původcem těchto nepříjemností vitamín C, ale kyselina citronová.
Samotný vitamín C totiž způsobuje pravý pak, protože brzdí tvorbu hnědého kožního barviva melaninu. Dokáže tak omezit vznik hyperpigmentací, jako jsou stařecké skvrny nebo také stopy po pupíncích v důsledku zánětů. Kromě prevence může vitamín C však také oslabit již existující hyperpigmentace a zajistit tak zklidněnější vzhled pleti.
Vitamín C, který přijmeme ze stravy, se proudem krve rovnoměrně rozdělí po těle. Protože však vrchní vrstvy kůže nemají krevní cévy, je jasné, že se tam vitamín C nedostane v tak vysoké koncentraci, aby bylo možné očekávat odpovídající účinek. Nanesením zvenku se tyto partie zásobí vitamínem C výrazně lépe než „zevnitř“, přes vitamín C přijímaný ve stravě.
Vitamín C má fotoprotektivní účinek, neposkytuje však plnou ochranu proti UVA a UVB záření. Přesto dokáže do určité míry podchytit oxidativní poškození v kůži způsobené UV zářením. Vitamín C však nelze považovat za jedinou ochranu proti slunečnímu záření, působí spíše jako podpora ve spojení s produktem na ochranu proti slunci.
„Kdo porozumí tomu, jak kosmetické složky působí, je na dobré cestě k účinné péči o pleť,“ říká dr. Sarah Schunterová. Vystudovaná biochemička rozkrývá s nadšením seznamy složek u produktů pro péči o pleť, které často vypadají jako šifra. Vysvětlí vám, jaké látky se za tajemnými názvy skrývají a jaké jsou jejich účinky. Je přesvědčena o tom, že díky těmto znalostem lze stanovit správnou péči pro každý typ i stav pleti.
Použitá literatura
Pinell et al.,
Topical L-Ascorbic Acid: Percutaneous Absorption Studies.
Dermatol Surg 2001;27:137–142.
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11207686)
Pullar et al.,
The Roles of Vitamin C in Skin Health.
Nutrients. 2017 Aug12;9(8).
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28805671)