Ke každému nákupu vzorek zdarma     Doprava zdarma 699 Kč     Doručení za 1 až 2 pracovní dny

C-Vitamin

Antioxidační ochrana pro pleť
Když se řekne vitamín C, většinu lidí v první řadě napadne silný imunitní systém nebo výživový doplněk. Dostatečný přísun tohoto základního vitamínu je totiž rozhodující pro naše zdraví a kondici. Vitamín C však hraje zásadní roli nejen pro tělo obecně, ale také pro naši pleť. Je považován za účinnou složku, která podporuje krásu a zabraňuje stárnutí, a neměl by chybět v žádné rutině péče o pleť.

Odborně ověřené informace: díky biochemičce dr. S. Schunterové z Mnichova.

Základní informace o vitamínu C:

  • Název v seznamu složek INCI: Ascorbic Acid (příklady pro deriváty: Ascorbyl Glucoside, Ascorbyl Palmitate, Magnesium Ascorbate)
  • Výroba: syntetická
  • Druhy: čistá forma a deriváty
  • Doporučené použití: v sérech, denních krémech a opalovacích přípravcích
  • Typy pleti: v principu jej snášejí všechny typy pleti. Ten, kdo má citlivý typ pleti, by měl dát přednost derivátům vitamínu C oproti čisté formě

Vitamín C: Základní informace

Vitamín C je nepostradatelný pro metabolismus kolagenů naší pleti. Podílí se totiž výrazně na reakci, která je potřeba pro produkci kolagenu. Bez kolagenu vypadá pleť mdle, ztrácí pružnost a podpůrnou funkci. Vitamín C však působí nejen nepřímo, je také jedním z nejdůležitějších antioxidantů.

Antioxidanty zachycují volné radikály, které vznikají v důsledku UV záření, stresu nebo znečištění životního prostředí. Tyto volné radikály nejsou nic jiného než velmi reaktivní sloučeniny kyslíku, které napadají struktury v pleti a mohou je trvale poškozovat. V této souvislosti se hovoří také o oxidativním poškození – ta často nelze zpozorovat hned, ale až s časovým zpožděním – pleť působí bledě, ztrácí pružnost, tvoří se pigmentové skvrny a vrásky. Péče o pleť s účinnými antioxidanty tedy působí proti stárnutí a je vhodná i jako preventivní opatření. Vitamín C nebojuje jen jako antioxidant proti volným radikálům, dokáže také „recyklovat“ jiné antioxidanty. Týká se to například vitamínu E, neboť ten ztrácí účinnost, jakmile zachytí volný radikál. Pod vlivem vitamínu C jej však lze znovu uvést do antioxidačního stavu a opět se může „vydat na lov radikálů“.

Denní potřeba vitamínu C je podle DGE (Německá společnost pro výživu) u dospělých osob 90–110 mg na den, kuřáci potřebují o něco více, asi 150 mg. Toto množství vitamínu C lze velmi snadno přijímat v potravě – postačí k tomu již 2 kusy čerstvého ovoce nebo zeleniny. Dodatečná suplementace vitamínem C nad rámec denní potřeby navíc nepřináší žádný další užitek. Protože vitamín C je rozpustný ve vodě, veškerý jeho nadbytek se jednoduše vyloučí močí.

Účinky vitamínu C na pleť

Ačkoli se přebytečný vitamín C z těla vylučuje, speciální obohacení vitamínem C prostřednictvím péče o pleť může být velmi užitečné. Jako nejmenší ze všech vitamínů pronikne vitamín C snadno do pokožky. Jakmile se tam dostane, uloží se, chová se velmi stabilně a nelze jej odstranit ani drhnutím nebo mytím.

Účinek vitamínu C v produktech pro péči o pleť:

  • Silný antioxidant: ochrana před oxidativním poškozením volnými radikály
  • Fotoprotektivní: ochrana a zpomalování poškození pleti způsobeného UV zářením
  • Zpevňování pleti: podpora tvorby kolagenu, zároveň zpomalování jeho odbourávání, navíc pozitivní vliv na metabolismus vaziv
  • Vyrovnává tón pleti: např. v důsledku poškození slunečním zářením, hyperpigmentace nebo stop po pupíncích
  • Protizánětlivý: podporuje proces hojení u pupínků nebo akné
  • Regenerační: podporuje hojení ran
  • Konzervační: prodlužuje trvanlivost produktů pro péči o pleť

Vitamín C v produktech pro péči o pleť

Díky svým vlastnostem je vitamín C – i na základě solidních studií – jednou z nejzajímavějších složek účinných produktů péče o pleť. K použití v péči o pleť se používá synteticky vyrobený vitamín C. Ten svým účinkem nijak nezaostává za přirozeně se vyskytujícím vitamínem C, protože z chemického hlediska se jedná o tutéž molekulu.

Nejlepší účinnost mají výrobky obsahující vitamín C s kyselým pH a s koncentrací vitamínu C vyšší než cca 5 %. Nižší hodnota pH (cca 3,5) zaručí, že vitamín C bude v přípravku obsažen ve své aktivní účinné formě. Tyto produkty mají často podobu vodnatých sér a přinášejí s sebou také dva negativní důsledky: za prvé takto nízké hodnoty pH netolerují všechny typy pleti – následkem může být podráždění, pálení nebo začervenání. Za druhé je vitamín C ve své čisté formě (INCI: Ascorbic Acid), rozpuštěný ve vodě, velmi nestabilní vůči vzduchu a světlu. Trvanlivost takových výrobků je proto většinou omezena na několik měsíců.

Z těchto důvodů se vitamín C v produktech pro péči o pleť často používá v modifikované formě. Tyto deriváty vitamínu C jsou stabilní a mají navíc tu výhodu, že nemusí být na rozdíl od čistého vitamínu C přidávány do produktu s kyselým pH. Nemají sice tak silný účinek, ale pleť je výrazně lépe snáší. Při přiměřené koncentraci a pravidelném používání, například v pleťovém krému, však mají i deriváty vitamínu C pozitivní účinek na stav pleti.

Běžné deriváty vitamínu C v produktech pro péči o pleť:

  • Ascorbic Acid
  • Ascorbyl Glucoside
  • Ascorbyl Dipalmitate
  • Ascorbyl Palmitate
  • Ascorbyl Tetraisopalmitate
  • Magnesium Ascorbate
  • Magnesium Ascorbyl Phosphate
  • Tetrahexyldecyl Ascorbate
  • 3-O-Ethyl Ascorbic Acid

Vitamín C by měl být součástí každé péče o pleť

Vitamín C se hodí především k použití v sérech, denních a opalovacích krémech. Především přes den potřebuje pleť antioxidační ochranu, aby se mohla chránit před poškozením způsobeným UV zářením. V kombinaci s vhodným opalovacím výrobkem tak lze výrazně zpomalit stárnutí pokožky a pleť vypadá déle mladá a svěží.

Ale i ten, kdo již musí bojovat s poškozením způsobeným slunečním zářením (např. vráskami či hyperpigmentací), může používáním produktů s obsahem vitamínu C podpořit zpevnění pleti a dosáhnout jejího rovnoměrnějšího tónu. Nejen protizánětlivé účinky a podpora hojení ran dělá z vitamínu C mocnou složku v případě akné a zánětlivých pupínků.

Vitamín C se tak hodí pro péči o každý typ pleti. Pouze osoby s citlivou nebo podrážděnou pletí by si měly dát pozor a používat produkty s deriváty vitamínu C, které pokožka dobře snáší.

Často kladené dotazy ohledně vitamínu C

Působí vitamín C proti pigmentovým skvrnám?

Ten, komu se někdy v létě při opalování dostala na kůži citronová šťáva a on ji důkladně neodstranil, si možná vzpomene, jak pokožka zareagovala – důsledkem mohou být pomalu mizící skvrny, začervenání nebo narušení pigmentu. To přineslo vitamínu C neprávem pověst, že způsobuje pigmentové nebo stařecké skvrny. Avšak v případě vylité citronové šťávy není původcem těchto nepříjemností vitamín C, ale kyselina citronová.

Samotný vitamín C totiž způsobuje pravý pak, protože brzdí tvorbu hnědého kožního barviva melaninu. Dokáže tak omezit vznik hyperpigmentací, jako jsou stařecké skvrny nebo také stopy po pupíncích v důsledku zánětů. Kromě prevence může vitamín C však také oslabit již existující hyperpigmentace a zajistit tak zklidněnější vzhled pleti.

Postačí pro kosmetický účinek příjem vitamínu C ze stravy?

Vitamín C, který přijmeme ze stravy, se proudem krve rovnoměrně rozdělí po těle. Protože však vrchní vrstvy kůže nemají krevní cévy, je jasné, že se tam vitamín C nedostane v tak vysoké koncentraci, aby bylo možné očekávat odpovídající účinek. Nanesením zvenku se tyto partie zásobí vitamínem C výrazně lépe než „zevnitř“, přes vitamín C přijímaný ve stravě.

Chrání vitamín C před UV zářením?

Vitamín C má fotoprotektivní účinek, neposkytuje však plnou ochranu proti UVA a UVB záření. Přesto dokáže do určité míry podchytit oxidativní poškození v kůži způsobené UV zářením. Vitamín C však nelze považovat za jedinou ochranu proti slunečnímu záření, působí spíše jako podpora ve spojení s produktem na ochranu proti slunci.

O autorce
Dr. Sarah Schunterové

„Kdo porozumí tomu, jak kosmetické složky působí, je na dobré cestě k účinné péči o pleť,“ říká dr. Sarah Schunterová. Vystudovaná biochemička rozkrývá s nadšením seznamy složek u produktů pro péči o pleť, které často vypadají jako šifra. Vysvětlí vám, jaké látky se za tajemnými názvy skrývají a jaké jsou jejich účinky. Je přesvědčena o tom, že díky těmto znalostem lze stanovit správnou péči pro každý typ i stav pleti.

Použitá literatura

Pinell et al.,

Topical L-Ascorbic Acid: Percutaneous Absorption Studies.

Dermatol Surg 2001;27:137–142.

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11207686)

Pullar et al.,

The Roles of Vitamin C in Skin Health.

Nutrients. 2017 Aug12;9(8).

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28805671)